Dla Ukrainców jest dziwne że polskie agencji pracy nie pobirają kasę za oferty pracy

Dla Ukrainców jest dziwne że polskie agencji pracy nie pobirają kasę za oferty pracy
Dla wielu Ukraińców jest dość zaskakującym ten fakt, że można znaleźć pracę w Polsce i nic za to nie płacić. Polskie agencji nie biorą pieniądze za oferty i dla tego istnieje kilka powodów. Po pierwsze, brać pieniądze od człowieka  poszukującego pracy za ofertę  jest zabronione prawem, a po drugie, Polska Agencja pracy tymczasowej otrzyma wypłatę za znalezionego pracownika bezpośrednie od pracodawcy.

Dajmy przykład żeby wszystkim było jak najbardziej jasne; np. Polak potrzebuje 3 stolarzy i wie ze jest najlepsze zatrudnić Ukraińca, ponieważ można jemu płacić mniej, on będę pracował w godzinach nadliczbowych i prawdopodobnie zgodzi się pracować bez wyjaśnienia dodatkowych warunków. Polak poszukuje polska agencje zatrudnienia tymczasowego która znajduje dla niego trzech cieśli z Ukrainy. Jeśli oni sprawdza się w prace, on płaci agencję za każdego, powiedzmy, 200 zł. Jeśli specjalistą jest wykwalifikowany lub jest większe zapotrzebowanie na rynku z niektórych zawodów szczególnie Agencja otrzymuje od pracodawcy więcej za takiego pracownika. Na przykład, spawaczy, kierowców ciężarówek, programiści są szczególnie cenione. Według jednego takiego pracownika można uzyskać od 1.000 do nawet 10.000 złotych.

Jeśli chodzi o Ukraińcach, to oni są tak przyzwyczajeni, że za wszystko trzeba płacić, że po prostu nie wierzą, że wakat może być zadarmo. Ukraińcy są zwykłe ze często są oszukiwane i już nie wierzą nawet prawdziwym agencjom, co jest bardzo smutno. Otworze tajemnicą, że wiele polskich agencji tymczasowych zatrudniają do biura Ukraińców żeby poszukiwały do pracy rodaków. Oni mówią po rosyjsku i ukraińsku i lepiej wiedzą mentalność ukraińską; oni wiedza, gdzie szukać Ukraińców do pracy. I jest paradoksem, gdy Ukraiński pracownik biurowy z polskiej agencji zatrudnienia czasowego oferuje pracę dla innego Ukraińca, ten po prostu nie wierzę – nie wierzę, że wakat może być zadarmo i nie wierzy, że gdzieś ten Ukrainiec z biura jego nie oszukuje. Ukraińcy, którzy szukają pracy w Polsce, mają więcej zaufania  do Polaków niż do swoich rodaków.

Czytaj więcej: Dlaczego Ukraińcy chcą pracować w Polsce ciągłe 12 godzin?

Jest jeszcze jedna rzecz. Ukrainiec często nie może znaleźć pracę bezpośrednio w Polskiej Agencji bo nie mowie po polsku lub polskie Agencje Pracy nie dość reklamują się na Ukrainie. Agencje pracy tymczasowej na Ukrainie poszukują oferty polskich agencji pracy i oferują ich Ukraińcom chętnym jechać do pracy w Polsce. Oni sprzedają informacje.  Polska i ukraińska agencje zatrudnienia często nie są ze sobą powiązane.

W związku z tym, Ukraińcom należy wiedzieć, że polskie agencje nie biorą pieniądze z człowieka za znalezienie pracy. Jeśli korzystałeś z usług ukraińskiego Agencja wypłaciła jej pieniądze i nie przychodzą do pracy, którą obiecał, wszystkie roszczenia trzeba wnieść agencji ukraińskiego na Ukrainie, a nie polskiej, gdziekolwiek są. Nieuczciwi Oddziały ukraińskie często obiecują pracę, a następnie odesłać do miejsca, gdzie znaleźli nową polską pracę, tak aby nie stracić klienta, a Polska Agencja uważa, że ​​ludzie wiedzą, gdzie idą, a ludzie zwodził na Ukrainie od samego początku. Dzieje się tak również dlatego, że trzeba o tym wiedzieć.

Często Ukraińcy korzystają z usług Ukraińskich agencji i jado do innej pracy jeżeli było obiecane. Nieuczciwi ukraińskie agencje często obiecują wymarzoną pracę, a następnie odsyłają ludzi do innego miejsca, tam gdzie szubko znaleźli świeżą polską ofertę pracy, tak aby nie stracić klienta, a Polska Agencja uważa, że ​​ludzie wiedzą, gdzie muszą pracować, a ludzie z Ukrainy są oszukiwane na Ukrainie od samego początku.

Innym problemem dla Ukraińca który chętny do pracy w Polsce jest wiza pracownicza. Jest prawdopodobne, że nie może otworzyć wizę sam, ponieważ nie można zarejestrować się w kolejce. Tutaj muszę zwrócić się do pośredników, którzy mają swoje „wyjścia” i że za pewna kwotę można wszystko załatwić, nawet zaproszenie. Często firmy te oferują usługi otwarcia wizy oraz usługi zatrudnienia, ale trzeba pytać precyzyjnie co i ile kosztuje, dlatego że wiza to jest jedno, a znalezienie miejsca pracy to chyba co innego.

 

Podzielić się postem!