Pracownicy z Ukrainy

Aby dostać pracę na Ukrainie, pracownik powinien mieć cechy superbohatera

Superbohaterowie nie otrzymują nagrody finansowej za swoją pomoc. Są rodzajem altruisty, ponieważ pomagają ludziom za darmo, z powołania. Niektóre cechy superbohaterów można dostrzec w relacji między ukraińskim pracownikiem a pracodawcą. Na Ukrainie pracownicy często pracują za taką pensję, że nawet nie można jej uznać za pensję, to znaczy pracownicy ukraińscy są rodzajem superbohaterów, poświęcają swój czas i umiejętności pracodawcy, dla jego wzrostu i wzbogacenia, wiedząc, że mają tylko jedno życie i czas który szybko mija.

Ale dzisiaj nawet nie mówimy o tym, ale o wymaganiach ukraińskich pracodawców wobec pracowników. Oferty pracy często obejmują takie wymagania, że aby zostać zatrudnionym do tej pracy, musisz być superbohaterem lub przynajmniej mieć jakieś niezwykłe umiejętności. Patrząc na wymagania dotyczące wolnych miejsc pracy tak i chcę się powiedzieć: „Poważnie?” i dodać – „za taką pensję?”.

Czasami wydaje się, że ukraińscy pracodawcy są taсy aroganci, że po prostu nie czują otaczającej ich rzeczywistości. Lub wygląda na to, że ukraińscy pracodawcy żyją w innej rzeczywistości. Lub może nie wydaję się? Na przykład, w jednej ofercie pracy znajdziemy wymagania biegłej znajomości języka angielskiego, 2-letniego doświadczenia zawodowego, zdolności do pracy w warunkach stresowych, dużej umiejętności komunikacyjnej, możliwości pracować w weekendy przy potrzebie, być przygotowanym na wyjazdy służbowe, pożądane jest poznanie dodatkowych języków obcych oprócz angielskiego, umiejętności dotyczące edycji zdjęć, filmów, poprawiania tekstu, publikowania artykułów na stronie internetowej firmy, a także publikowania postów w sieciach społecznościowych, i wszystko to za … 10000 UAH miesięcznie! To mniej niż 330 Euro lub tylko 1400 złotych. Takie pieniądze można zarobić w Polsce bez stresu za 1,5 tygodnia, sortując towary w magazynie lub za tydzień pracy na zmywaku w sezonie. A mając te wszystkie umiejętności zawodowe wymagane w ukraińskiej ofercie w Polsce da się zarobić co najmniej 4000 złotych miesięcznie. Jednocześnie nikt nie będzie wymagał doświadczenia zawodowego i nie potrzebuje dyplomu. Nadal masz pytania czemu Ukraińcy wybierają Polskę jako kraj do pracy i zamieszkania?

Na Ukrainie „poważni” pracodawcy, właścicieli zakładów pracy oraz fabryk zarabiają w dolarach i euro, sprzedając swoje produkty za granicą, otrzymując za to walutę, a swoim pracownikom płacą groszy w hrywnach ukraińskich. Oto właśnie tajemnica super bogatych ukraińskich oligarchów, nadwyżki, groszy zamiast normalnych pensji pracownikom i spadek gospodarki. Ponieważ za te groszy co się nazywają ukraińską pensją pracownicy nie mogą być wypłacalni, kupują tylko niezbędne rzeczy, więc handel w kraju jest w trybie “stop”.

Oczywiście wielu samych Ukraińców zgadza się na takie warunki lub pracuje z cichym niezadowoleniem, ale za cichą zgodą. I wszystko byłoby niczym, gdyby nie wymagania dotyczące tych ofert pracy, na które po prostu nie można nie zareagować. Cóż, pracodawco, jeśli już stawiasz takie żądania, zapłać odpowiednio nie? Lub po prostu napisz – jest to wynagrodzenie, jest to następująca lista obowiązków, ale nie wymagaj już tego doświadczenia i dyplomów. Odpowiednia osoba nie przyjdzie do pracy z takim wynagrodzeniem. Nigdy.

Nic dziwnego, że ukraińscy specjaliści śmieją się, patrząc na takie oferty pracy pod względem wykonalności ekonomicznej, poczucia własnej wartości i zdrowego rozsądku oraz wybierają pracę za granicą, w szczególności w Polsce.

Za granicą Ukrainiec może znaleźć godną pracę według swoich kwalifikacji, ponieważ ma wiedzę, doświadczenie i umiejętności. A nawet jeśli szczerze pragnie nauczyć się czegoś nowego i otwarcie powie o tym pracodawcy. Na Ukrainie nie ma równych szans. Bez wpływowych znajomych nie osiągniesz prawie nic, w tym w sferze zawodowej, z kilkoma wyjątkami.

Copy link
Powered by Social Snap