Pracownicy z Ukrainy

Czy Polacy powinni się bać, że Ukraińcy pojadą do pracy w Niemczech?

Nie powinni. Ponieważ wymagania dotyczące kwalifikacji pracownika, umiejętności językowych, odmiennej mentalności i kosztów życia w Niemczech będą kluczowymi przeszkodami dla wielu Ukraińców na drodze do zdobycia wymarzonej pracy w Niemczech. Teraz spójrzmy bardziej szczegółowo na każdy przedmiot.

Wymagane kompetencje

W przyszłości Niemcy będą potrzebować pracowników bez specjalizacji lub kwalifikacji, po prostu – majsterkowiczów, robotników i innych pracowników o niskich kwalifikacjach, ponieważ ludność Niemiec starzeje się, a wsparcie silnej gospodarki i jej ciągły rozwój wymagają nowych świeżych sił. Oczywiście Niemcy nie będą w stanie zapewnić takiej liczby wolnych miejsc pracy tylko kosztem swoich obywateli. Ponadto jednym z powodów ekonomicznych jest uzupełnienie funduszu emerytalnego kosztem osób aktywnie pracujących.

Po przeanalizowaniu pozytywnych doświadczeń Polski, Niemcy zobaczyły perspektywy w pracownikach z Ukrainy. Jednak dziś wszystkie niezbędne nisko wykwalifikowane specjalizacje w Niemczech są „zamykane” na koszt obywateli biedniejszych krajów UE, którzy w przeciwieństwie do Ukraińców nie potrzebują dodatkowych zezwoleń na pracę w Niemczech, wiz, przejść granicznych z inspekcjami itp. Są to na przykład obywatele Bułgarii, Rumunii, Litwy i innych krajów. Dlatego w 2020 r. kwestia pracowników o niskich kwalifikacjach z Ukrainy w Niemczech nie jest istotna.

Jaka jest psychologia wielu Ukraińców którzy wyjeżdżają do pracy za granicę? Ukraińska nauczycielka, lekarz, inżynier, elektryk lub inna osoba o dobrej kompetencji w wykwalifikowanym zawodzie najczęściej jedzie do Polski, by pracować jako sprzątaczka, pokojówka, pracownik fizyczny, sortowacz odpadów itp. Dlaczego tak? Oczywiste jest, że nawet za taką pracę w Polsce otrzymują znacznie więcej niż na Ukrainie w swojej specjalności. Ale dlaczego Ukraińcy nie chcą pracować w Polsce w swoim zawodzie? Ponieważ często na ten zawód w Polsce jest spore zapotrzebowanie i w końcu można zarobić znacznie więcej pracując jako nauczyciel lub inżynier, niż wykonując niewykwalifikowaną pracę. Przede wszystkim z powodu nieznajomości języka. Również ze względu na fakt, że praca w tej samej specjalności w Polsce i na Ukrainie jest inna. Na przykład dla nauczyciela – inny program szkolny oraz system nauczania, szczególnie w historii i naukach humanistycznych. Dla pielęgniarki – niezbędne umiejętności korzystania ze specjalnego sprzętu elektronicznego i nie tylko.

Ale przede wszystkim wydaje się, że Ukraińcy podświadomie programują siebie do takiej pracy. Od samego początku, będąc jeszcze w domu na Ukrainie, szukają w Internecie tak nisko wykwalifikowanych miejsc pracy. Więc później jadą tam do pracy.

Niemcy otwierają rynek pracy dla wykwalifikowanych pracowników, więc większość Ukraińców, którzy chcą wyjechać do Niemiec, aby pracować na zmywaku, sprzątać pokoje hotelowe lub pracować jako pomocnicy budowlani, nie będą w tej chwili mogli tam pracować. Nawet w przypadku wykwalifikowanych pracowników pojawi się kolejna przeszkoda – język niemiecki.

Znajomość języka

Jeśli Ukraińcy przyjeżdżają do Polski całkowicie bez znajomości języka polskiego i po 3 miesiącach mówią po polsku, to w Niemczech taka opcja jest niemożliwa. Polski i ukraiński to języki słowiańskie, bardzo do siebie podobne. Ukrainiec może w ogóle nie mówić po polsku, ale rozumieć 70%-80% treści. Z czasem lepiej uczy się polskiego i w bardzo krótkim czasie może już dobrze mówić i pisać. Wielu Ukraińców początkowo pracuje w Polsce na stanowiskach niższego szczebla, ponieważ nie znają polskiego, ale opanowując go na bardziej przyzwoitym poziomie, wykazują ambicje i szukają pracy w swojej specjalności.

Aby pracować w Niemczech, będą musieli uczyć się niemieckiego na pewnym poziomie, będąc jeszcze na Ukrainie. I to nie jest takie proste. Im starsza osoba, tym trudniej ma żeby nauczyć się języka obcego.

Oczywiście w poszczególnych wakatach będzie wymagany inny poziom biegłości językowej, ale fakt, że będziesz musiał znać niemiecki przed przyjazdem do kraju, jest oczywisty. Wielu Ukraińców, którzy zamierzają tam pojechać, mają nadzieję że będzie można nauczyć się niemieckiego po przyjeździe do Niemiec, ale to nie jest możliwe. Analogia jak w przypadku z Polską nie zadziała. W Polsce Ukraińcy pracowali i uczyli się języka (a niektórzy nie uczyli) w tym samym czasie, a w Niemczech będą musieli z góry znać niemiecki.

Inna mentalność

W Polsce i Czechach, gdzie wielu Ukraińców przyjeżdżają do pracy, mentalność jest nadal słowiańska. Tak, różni się od ukraińskiej, jest bardziej prozachodnią, otwartą i wyemancypowaną, ale wciąż ma wspólne korzenie.

W przypadku Polski, Ukraińców łączy także wspólna kultura, wielu z nich ma powiązania rodzinne, polskie pochodzenie i mieszane rodziny. Podobieństwo języka i kultury przyczynia się do szybkiej adaptacji Ukraińców w Polsce. Większość z nich czuje się w Polsce nawet lepiej jak w domu.

Niemiecki styl życia i kultura są zupełnie inne. Wymagają punktualności oraz porządku we wszystkim. Na poziomie mentalnym Ukraińcy często udają, że są prawdziwi, udzielają pośrednich odpowiedzi i próbują coś kombinować. W Niemczech takie zachowanie jest niedopuszczalne.

Ponadto Ukraińcy lubią mieć swobodę osobistą w każdej działalności. Ukrainiec wykona pracę szybko i skutecznie, ale nie toleruje, gdy przełożony stoi nad nim lub kiedy ktoś mówi mu, co robić i jak to zrobić. Niemieccy pracodawcy często lubią oglądać pracę swoich pracowników. W Niemczech czas pracy to czas pracy. Jeśli płacą za minutę, będziesz musiał pracować. Żadnych przerw na palenie tytoniu, na kawę ani rozmów w pracy. Musisz nawet szybko iść do toalety. W porównaniu z polską stosunkową łatwością pracy, wielu Ukraińców nie będą chcieli pracować w Niemczech. Zwłaszcza jeśli wezmą pod uwagę koszt miesięcznego zakwaterowania w Niemczech.

Koszt życia w Niemczech

Płace w Niemczech są wyższe – to prawda. Zarobki też – odpowiednio. Ale podatki są również znacznie wyższe. Oznacza to, że po zdobyciu określonej kwoty zostaniesz potrącony o wiele więcej niż w Polsce, a „na rękę” nie dostaniesz tyle, ile się spodziewałeś na początku. Ponadto nie będzie 12 godzin pracy, dzięki czemu Ukraińcy w Polsce zarabiają dość duże sumy. W Niemczech pracuje się 8 godzin dziennie.

Opłata mieszkania w Niemczech jest również znacznie wyższą niż w Polsce. Odnośnie kosztów wyżywienia – wszystko zależy od tego, gdzie go kupować, ale ceny często są również wyższe niż w Polsce, chociaż nie koniecznie.

Dlatego ostatecznie należy policzyć, ile dochodu netto uzyskano w Polsce, a ile w Niemczech. Dochód netto to kwota, która pozostała po opłaceniu mieszkania, transportu, zakupu żywności, zapłaty za Internet i komunikację mobilną oraz innych potrzeb.

Podsumowanie

Do Niemiec pojadą ukraińscy specjaliści którzy będą mieli język niemiecki na wysokim poziomie. Nie będzie ich tak wielu, jak mogłoby się wydawać. A nawet wielu z nich po pewnym czasie wróci do Polski.

Wielu ukraińskich specjalistów już prowadzi zrównoważony styl życia w Polsce. Otrzymali zezwolenie na pobyt (karta pobytu czasowego, karta rezydenta UE) na podstawie pracy, więc będą trzymać się Polski, aby nie stracić wszystkiego co mają. Wiele z nich mają własne mieszkania w Polsce, mieszkają tu z rodzinami, a ich dzieci uczęszczają do lokalnych szkół. Nawet jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że w Niemczech są wyższe pensje, niewiele osób opuści „osiedlone miejsce w Polsce”, ponieważ nawet tutaj zarabiają tyle, że mają dość, by utrzymać rodzinę, a nawet odłożyć pieniądze.

Ponadto polska gospodarka stale się rozwija, a zarobki Ukraińców w Polsce również rosną każdego roku. Dlatego nie powinniśmy obawiać się masowej emigracji Ukraińców do Polski. Przynajmniej na razie, kiedy Niemcy zapraszają do pracy tylko specjalistów.

 

 

Copy link
Powered by Social Snap