Najlepszy blog o pracę

Jak stworzyć harmonogram zdalnej pracy, który będzie dla Ciebie odpowiedni

Okres kwarantanny zmusił wielu do odkrycia zdalnej pracy. Dla osób, które nigdy nie pracowały jako freelancer lub w domu, ten okres stał się prawdziwym wyzwaniem. Sporo osób odczuli, że praca w domu nie jest wypoczynkiem, a wiele zadań wymaga znacznie więcej czasu niż w „trybie biurowym”. Jak stworzyć skuteczny tygodniowy harmonogram pracy, który pozwoli Ci wykonywać zadania, zarządzać wieloma projektami i utrzymywać równowagę między pracą a życiem osobistym, powiedział The Point

Ustaw granice czasowe dla pracy w ciągu dnia

Bez sygnałów społecznościowych, aby opuścić biuro pod koniec dnia, wielu zdalnych pracowników pracuje dłużej i ma mniej czasu na prywatność.

Omów swój harmonogram pracy ze swoimi przełożonymi i współpracownikami, aby Twój zespół wiedział, kiedy jesteś dostępny. Do oznaczania godzin pracy i wolnych od pracy można użyć różnych programów do planowania.

Zaplanuj czas na regularne cotygodniowe obowiązki

Każde zadanie ma kilka tygodniowych obowiązków, które należy wykonywać regularnie. Aby oddzielić te obowiązki od projektów, które wymagają więcej czasu, wyznacz dla nich osobny okres i oznacz go dla siebie.

Może to być na przykład sprawdzanie e-mail lub monitorowanie konkurencji. Nie marnuj więcej czasu na regularne obowiązki niż powinieneś, jeśli twoje zasoby są potrzebne do pokrycia innych pilnych zadań.

Skoncentruj się na wykonywanym zadaniu

Czasami wykonywanie pewnego zadania zajmuje godzinę lub dłużej. Pokusa, aby sprawdzić wiadomości mailowe może być rozpraszająca a wykonanie zadania – powolne.

Z tego powodu warto zaplanować czas na wykonanie głównego zadania, a także czas potrzebny na tworzenie kreatywnych projektów, takich jak strategie dotyczące treści lub publikacje. Pomaga to zachować równowagę między rutynową pracą a nieoczekiwanymi zadaniami.

Zaplanuj regularne spotkania online ze współpracownikami

Kolejnym problemem jest oddzielenie od zespołu i brak widoczności firmy. Aby uniknąć tych barier, planuj regularne wirtualne rozmowy kawowe z kolegami.

Regularne spotkania pomagają pracownikom zdalnym lepiej poznać swój zespół, trzymać rękę na pulsie i uzyskiwać cenne informacje, których nie można uzyskać na dużych wirtualnych spotkaniach zespołu.

Uwzględnij poranną rutynę

Praca zdalna nieustannie kusi, aby wstać 15 minut przed rozpoczęciem dnia roboczego. Ale jak pokazuje praktyka, poranna rutyna, którą ludzie wykonują przed przybyciem do biura, pomaga im dostosować się do dnia roboczego.

Pracując zdalnie, poświęć trochę czasu dla siebie zanim zaczniesz pracę. Oglądaj serial, czytaj książkę, ćwicz, po prostu rób coś, co poprawi ci humor na cały dzień.

Każdego dnia znajdź czas na przerwy

Oprócz czasu na poranne dbanie o siebie, powinieneś również pamiętać że ważne jest robić przerwy pod czas dnia roboczego.

Jednym z największych nieporozumień jest oświadczenie, że pracując z domu, osoba odpoczywa i ma więcej czasu dla siebie. W rzeczywistości tak nie jest.

Robienie przerw może być trudne, gdy masz wrażenie, że tworzysz świetne treści lub pracujesz na czas. Ale przerwy na czas mogą pomóc w zapobieganiu wypalenia i zwiększyć kreatywność.

Odbywaj spotkania 1-2 razy w tygodniu

Zaplanuj niezbędne spotkania na początku tygodnia. Jeśli jest taka potrzeba i okazja, poświęć jeden lub dwa dni całkowicie na spotkania uwalniając w ten sposób resztę tygodnia.

Dzięki temu w dni wolne od spotkań będziesz mógł pracować nad swoimi zadaniami i projektami, całkowicie się na nich koncentrując.

Zostawiaj miejsce na niezaplanowane zadania

Jeśli jesteś bardzo zorganizowaną osobą, może dla Ciebie być trudno uniknąć planowania każdej sekundy dnia, ale ze względu na pracę zespołową musisz zostawić miejsce w swoim kalendarzu na niezaplanowane zadania.

W ten sposób będziesz mieć pewną przestrzeń do „manewru”. Harmonogram nie zostanie zmieniony przez nieoczekiwane zadanie, a jeśli projekt wymaga trochę więcej czasu niż się spodziewałeś, będziesz go miał.

Źródło: The Point 

 

 

Copy link
Powered by Social Snap