Najlepszy blog o pracę

Kwarantanna na Ukrainie: jak przetrwać utratę pracy w kryzysie

Porady dla Ukraińców podczas pandemii udzielane są nie tylko przez psychologów, lekarzy, a nawet celebrytów, ale także przez popularne zasoby internetowe. Ze względu na kwarantannę, która trwa na Ukrainie od prawie dziewięciu tygodni, wiele firm przeżywa trudne chwile: niektóre musiały całkowicie zlikwidować działalność, inne zmuszone były zmniejszyć liczbę pracowników lub zmniejszyły płatności dla personelu, – pisze The Point. W rezultacie wielu Ukraińców straciło swoją jedyną i ulubioną pracę. Rynek pracy nie może teraz pochwalić się żywotnością, co czyni katastrofę zwolnienia jeszcze większą.

Wskazówki, które pomogą przetrwać utratę pracy podczas kryzysu i być może częściowo je zrekompensować.

Zachowaj spokój

Utrata źródła dochodu podczas kryzysu stanowi poważne wyzwanie dla wszystkich. Bardzo łatwo wpaść w panikę, gdy pojawiają się tylko rozczarowujące wiadomości. Ale teraz ważne jest, aby zachować spokój, aby stres nie powodował złych decyzji, chorób fizycznych i moralnych, konfliktów w rodzinie. Ważne jest, aby zrozumieć, że kwarantanna, kryzys, epidemia i bezrobocie to tylko etap, który minie. Musisz trzeźwo ocenić swoją sytuację finansową i sposoby jej utrzymania w czasach niestabilności.

Poszukaj nowej pracy

Najlepszym sposobem na przetrwanie utraty pracy jest znalezienie nowej. Obecnie na rynku pracy nie ma wielu wolnych miejsc pracy, ale niektóre firmy potrzebują teraz pracowników. Nie chodzi tylko o kurierów i dostawców, których dzisiaj pilnie potrzebują. Obiecujące są aktualne oferty pracy zdalnej, które mogą być dla Ciebie nowym początkiem. Nowa praca to świetny sposób na wypełnienie dziury budżetowej i zmniejszenie stresu związanego z kryzysem.

Wykorzystaj kryzys jako nowy horyzont

Zawsze chciałeś zmienić zakres swojej działalności? A może marzyłeś o rezygnacji z pracy i założeniu własnej firmy, która przyniesie Ci nie tylko dochód, ale także wielką satysfakcję? Może teraz już czas. W końcu sytuacje kryzysowe bardzo często zmuszają nas do mobilizacji i rozpoczęcia tworzenia genialnych pomysłów.

Świat zna wiele historii wybitnych przedsiębiorców, którzy zaczęli od utraty pracy. Tak, Henry Ford został zmuszony do opuszczenia Detroit Automobile Company, w której był współwłaścicielem. Rok później założył własną firmę „Ford Motor”, która jest znana dzisiaj, prawdopodobnie w każdym zakątku planety. Pamiętaj więc, o czym marzyłeś przez całe życie, do czego masz talent, do czego możesz przyćmić konkurencję i spełnić swoje marzenia.

Zrelaksuj się

Kryzys – wydarzenie wymagające dużej ilości zasobów w życiu każdej osoby. Dlatego żyjąc w stresującej sytuacji, musisz dać sobie czas na odpoczynek. Psychologowie radzą, aby zmniejszyć ciężar codziennych spraw, otaczać się przyjemnościami i więcej rozmawiać z rodziną. W tej chwili musisz czuć się wspierany, a nie winić siebie za zmniejszenie dochodów rodziny. Zanim zaczniesz wymyślać opłacalne wyjście z tej sytuacji, daj sobie czas na przejście przez wszystkie etapy świadomości kryzysu: od zaprzeczenia do akceptacji.

W czasach niestabilności najważniejsze jest, aby nie stracić serca i pamiętać, że wszystkie kryzysy są tymczasowe. Wyjdź ze strefy komfortu, naucz się myśleć nieszablonowo, zdobądź nowe umiejętności – pracownicy o tym zestawie cech będą zawsze poszukiwani na rynku pracy.

Źródło: The Point

Copy link
Powered by Social Snap