Pracownicy z Ukrainy

Mieszkaj na Ukrainie – pracuj za granicą! Jak to?

Jak to wygląda? A jest to bardzo proste. Można pracować zdalna dla zagranicznych firm z ukraińskiego biura domowego. Jak podoba Ci się taka perspektywa? Nie bardzo… Wiesz, sporo osób wyjeżdża do Tajlandii, na Goa lub gdzieniegdzie dlatego ze chcą na przykład zacząć blogować lub rozwinąć własny kurs online lub stronę internetowa ale w Polsce ponoszą zbyt duże wydatki miesięczne i nie mogą pracować nad swoim projektem na Internecie. Musza wybierać: praca od poniedziałku do piątku a resztę czasu poświęcają bloggingu, startupu lub pomysłu na własny biznes lub głodne istnienie na oszczędzone koszty i tworzenie własnego blogu. Jasne że przy takim podejściu inspiracja szybko pozostawia osobę i pomysły na własną sprawę w Internecie zostają gdzieś tam… Co prawda, jest jeszcze trzecia opcja – wyjechać do kraju, gdzie koszt zamieszkania jest mniejszy (o wiele mniejszy) jak w Polsce. I tutaj proponuję zwrócić uwagę na Wschodniego sąsiada. Polacy nie zbyt myślą o tym i na próżno. Amerykanie, Niemcy, Australijczycy i osoby z innych krajów dość często wybierają Ukrainę jak fajne miejsce na tworzenie własnego biznesu w Internecie lub zamieszkania.

Dlaczego Ukraina? Dlatego że za 300 Euro miesięcznie możesz mieszkać i jeść w tym kraju w bardzo dobrych warunkach. Chodzi tu tylko i wyłącznie o życiu w małym miasteczku z wynajmem mieszkania i kupnem jedzenia, ale bez imprezowania, wydatków na samochód itp. Male przytulne mieszkanko, szybki Internet, tanie jedzenie – tego Ci wystarczy na początek żeby zacząć pracować codziennie nad swoim projektem na Internecie. W przypadku wielkich miast lub Kijowa koszty zamieszkania będą jak w Polsce lub czasami nawet większe.

Oczywiście praca zdalna nie jest odpowiednia dla wszystkich, ale wielu ludzi szuka czegoś takiego. Wyobraź sobie, że mieszkasz w małym ukraińskim miasteczku. Nic specjalnego – kilka supermarketów, 2-3 dostawców szybkiego Internetu, w pobliżu rzeka, która dzieli miasto na dwie części i bardzo blisko – las. Wygląda tu dobrze, ale nie ma przyzwoitej pracy i… STOP!

Teraz i zaczniemy. Mając określone umiejętności i Internet, a także znając języki obce, możesz łatwo znaleźć pracę zdalną za granicą, która przy kilku wypełnionych zadaniach (lub jednym) przyniesie zarobki jako średnia miesięczna pensja na Ukrainie. Jak to jest możliwe?

Policzmy. Zapomnijmy o hrywnie ukraińskiej. Porozmawiajmy o czymś ważniejszym – dolarach, funtach lub euro. Średnie miesięczne wynagrodzenie na Ukrainie w 2020 r. wynosi ok. 5000 hrywien czyli 800 złotych. To dwieście dolarów. Jest to wynagrodzenie za 4-5 dni pracy w Polsce. Lub za jeden dzień w Stanach Zjednoczonych.

Teraz o ograniczeniach, które są tylko w naszej głowie. Jeśli znasz dobrze angielski, to co Ci przeszkadza zarejestrować się na anglojęzycznych stronach oraz szukać tam pracy zdalnej? Nawet jeśli dziś zarobisz tylko 5 USD czyli 20 złotych za zrobienie zdjęcia warsztatu swego taty i maszyny do obróbki drewna, już jutro przetłumaczysz artykuł z angielskiego na polski za 30 USD, a to już 120 złotych, a jeszcze za 3 dni napiszesz artykuł w języku rosyjskim o wadach diety ketonowej… Kto wie, prawda? Możesz nie zarobić szybko tych swoich pierwszych dwustu dolarów (a możesz i zarobić), ale po zarobieniu setki dolarów tygodniowo poczujesz pewną perspektywę.

Jeżeli nie masz żadnej wiedzy jeżyków obcych – możesz zostać zdalnym rekruterem i współpracować z polskimi agencjami pracy tymczasowej, poszukując dla nich pracowników. Za jednego znalezionego pracownika średnio można otrzymać wynagrodzenie od 300 złotych. Musi jednak on przepracować przez co najmniej 2 tygodnie i nie uciec z pracy. Ponadto, warunki pracy muszą odpowiadać warunkom podanym w ogłoszeniu. Ale jak rekrutować – to już kolejny, bardzo szeroki temat.

Praca zdalna przez Internet dla zagranicznych firm jest dużym plusem, jeśli masz co najmniej jednego stabilnego pracodawcę i resztę czasu wykonujesz jednorazowo płatne zadania. Za miesiąc będziesz miał (miała) znaczna ilość „przychodów”. Zaletą takiej pracy jest płatność w dolarach lub euro. Zwłaszcza na konwersję odnośnie hrywny ukraińskiej, jeżeli zdecydujesz się mieszkać na Ukrainie pracując przez Internet.

Jeśli pracujesz przy komputerze, nic nie stoi na przeszkodzie, aby zabrać laptopa i telefon i pojechać gdzieś na teren. Możesz używać smartfona jako modemu, włączając Wi-Fi jako punkt dostępu. Tak, jeśli twój laptop ma dobrą baterię, możesz pracować “w biurze w polu” przez około 3 godziny. Jeszcze lepiej – biuro leśne. Siadanie z laptopem gdzieś na łące pod sosną lub dębem i pisanie artykułu lub robienie tłumaczenia, wdychając zapach lasu iglastego, jest o wiele lepsze niż schylanie się za komputerem w biurze. Do lasu można wziąć termos z kawą lub herbatą. A kanapka w lesie smakuje znacznie lepiej niż w domu lub w biurze. Inspiracja będzie wielokrotnie większa niż w 4 ścianach twego bloku lub zatłoczonego śródmieścia. Trzeba jednak liczyć na kleszczy, owady i innych mieszkańców lasu i zachować ostrożność. A najlepszą drogą do lasu jest droga pokonana na rowerze – w ten sposób łączą się aktywność fizyczna i fitness oraz przyroda i praca.

To jest sposób na pracę na Ukrainie, ale w rzeczywistości – za granicą. Ta metoda nie jest dla wszystkich. Potrzebuje również własnego szkolenia i znalezienia potencjalnych pracodawców. Na początku wielu ludziom brakuje cierpliwości. W pierwszych miesiącach zarobki mogą być dość skromne. W takim przypadku powinieneś zachować spokój, cierpliwość i po prostu wykonywać swoją pracę – wysyłać CV, pisać do potencjalnych pracodawców, wyobrażać sobie, jak zarabiasz przyzwoitą kwotę. Ale wraz z tym nie powinieneś oczekiwać zbyt wielu nowych zadań, czekać nowych zadań z myślą że zarobki są wciąż małe i nie masz z tej działalności wystarczającej ilości pieniędzy. Takie negatywne myśli przyciągną tylko negatywne konsekwencje i w takim razie naprawdę nic nie zarobisz.

Po prostu ustal cel, opracuj konkretny plan działania – na miesiąc, tydzień, dzień i podążaj za nim. Z góry zaakceptuj porażkę. Zadaj sobie pytanie: „A jeśli praca zdalna się nie sprawdzi?” Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta – zawsze będziesz miał czas na powrót do pracy na fabryce – w Polsce lub Holandii. A nie próbując będziesz o tym żałować.

Niskie płace na Ukrainie mogą inspirować pracę. Jak to jest? Bardzo łatwe. Pracując jako wolny strzelec i zarabiając w dolarach lub euro, porównujesz swoje zarobki z zarobkami innych ludzi w tym kraju. I okazuje się, że są dość wysokie. Względna taniość wyżywienia oraz zakwaterowania na Ukrainie pozwalają inwestować czas w potencjalne zarobki na odległość.

Ten artykuł jest skierowany przede wszystkim dla osób poszukujących miejsca do pracy zdalnej zagranicą. W tym konkretnym przypadku – na Ukrainie. Ale, oczywiście, nie chodzi tu tylko o Ukrainie. Jak również nie koniecznie masz gdzieś wyjeżdżać z kraju. Idee podane w tym poście mogą być z sukcesem adaptowane do życia i pracy w Polsce. Powodzenia.

 

Copy link
Powered by Social Snap