Pracownicy z Ukrainy

Polskie firmy pomogą Ukraińcom znaleźć legalną pracę w Niemczech

Wydaje się to trochę paradoksalne. W końcu sama Polska jest zainteresowana pozostaniem pracowników z Ukrainy w kraju. Ale z jednej strony mamy kraj, rząd i interesy oraz strategie państwa a z innej strony – prywatne firmy, agencje pracy oraz pośredników. I często interesy państwa a interesy prywatnych firm mogą nie być podobne.

Prywatne firmy liczą na interes, zysk. Zasadniczo polskim agencjom zatrudnienia obojętnie, kto zapłaci za znalezionego pracownika – polski pracodawca lub pracodawca niemiecki. Jeśli np. w maju 2020 r. Polski pracodawca płaci polskiej agencji pracy średnio 700-1000 złotych za niewykwalifikowanego pracownika i 1500-2000 złotych lub więcej za znalezienie specjalisty (spawacza, kierowcy ciężarówki, elektryka), te same liczby można otrzymać w Niemczech ale w euro.

Ponadto polskie agencje zatrudnienia doskonale wiedzą, jak współpracować z niemieckimi pracodawcami i agencjami. W końcu wiele polskich agencji zatrudnienia od wielu lat wysyła Polaków do pracy w Niemczech. Co powstrzymuje ich przed przekwalifikowaniem i wysłaniem Ukraińców do pracy w Niemczech oprócz Polaków? Co więcej, nie jest to takie trudne, najważniejsze jest wzięcie pod uwagę niuansów prawnych. Kilku dodatkowych pracowników biurowych mówiących po ukraińsku może być potrzebnych do nawiązania kontaktów z pracownikami ukraińskimi, a polski dział kontraktów agencji będzie już w bezpośrednim kontakcie z niemieckim pracodawcą lub agencją. Wszystko to jest stosunkowo łatwe i szybkie do rozwiązania dzięki wcześniej zaplanowanej strategii.

Wiele ukraińskich mediów masowo „smakują” temat, że Polska ucierpi na tym, że Ukraińcy wyjeżdżają do Niemiec. Po pierwsze, nie będzie masowego wyjazdu, a dlaczego dokładnie można tu przeczytać tutaj, a po drugie, Polacy znajdą sposób na zarobienie pieniędzy na tym zjawisku i nie pozostaną się bez zysku.

Faktem jest, że polskie agencje mają zupełnie inny poziom komunikacji kulturalnej i biznesowej. Dotyczy to stylu komunikacji i nawiązywania kontaktów z pracodawcami, jak i potencjalnymi pracownikami. Polska przebywa w proeuropejskiej przestrzeni kulturalnej znacznie dłużej niż Ukraina. Co więcej – Ukraina nie jest w tej przestrzeni całkowicie nawet dzisiaj. Dlatego polskie agencje zatrudnienia wkrótce będą mogły świadczyć usługi zatrudnienia Ukraińcom w Niemczech. Mają na to wszystko – wykwalifikowaną kadrę, w tym Ukraińców mówiących po polsku, niemiecku, angielsku, rosyjsku i ukraińsku, opracowane schematy pracy, kontakty i połączenia w Niemczech, bliskość Niemiec i całkowicie swobodny przepływ między krajami, a także jako obywateli Unii Europejskiej mają możliwość zarejestrowania w Niemczech własnych firm i przedstawicielstw.

Ukraińskie agencje nie będą w stanie konkurować w pełni z polskimi agencjami zatrudnienia. I nie chodzi tu tylko o oddalenie geograficzne, bycie poza UE i korupcję w kraju, ale także o kulturę prowadzenia działalności gospodarczej i kulturę komunikowania się z ludźmi.

Kiedy w poszukiwaniu pracy zawitasz do polskiej agencji pracy, dostajesz kawę lub herbatę, pracownicy uprzejmie pytają jakiej pracy szukasz, w jakiej dziedzinie jesteś specjalistą, mogą zaproponować wypełnić CV. Jeśli w tej chwili nie ma odpowiednich wakatów dla Ciebie, zostaniesz o tym bezpośrednio poinformowany. Gdy pojawią się odpowiednie oferty pracy, przedstawiciel agencji zadzwoni do Ciebie oferując pracę. Jeśli w polskiej agencji jest dla Ciebie praca, opis będzie w pełni odpowiadać warunkom.

Na Ukrainie agencje często starają się znaleźć osobę na wolne stanowisko za granicą za wszelką cenę, aby tylko osoba wyjechała do Polski czy innego kraju. Często nawet otwarcie kłamią, obiecującą pracę za fachem, ale w rzeczywistości okazuje się, że osoba przyjeżdża do ciężkiej pracy fizycznej. Często wykorzystują sytuacje tak zwanej beznadziejności, ponieważ wiedzą, że dana osoba wydała ostatnie pieniądze na podróż i będzie musiała pracować przynajmniej przez jakiś okres, aby wrócić do domu. Na przykład elektryk z Ukrainy według zapewnień ukraińskiej agencji pojechał do Polski pracować na elektrowni a w rzeczywistości dostał pracę na fabryce produkcji kabli elektrycznych do samochodów. Albo pracownik pojechał na „sortowanie plastiku” a trafił na fabrykę przerobu różnego rodzaju brudnych śmieci. Lub pojechał do pracy jako spawacz a praca okazała się wydobyciem węgla. To wszystkie historie z życia prawdziwych ludzi, którzy zostali oszukani przez ukraińskich pozbawionych skrupułów pośredników i agencje.

Co do postawy niektórych osób rekrutujących, sekretarek i innych pracowników w ukraińskich agencjach pośrednictwa pracy do potencjalnych pracowników, jest ono często niegrzeczne, pogardliwe lub aroganckie. Oczywiście istnieją na Ukrainie agencje działające w dobrej wierze, ale jest ich bardzo niewiele.

Opcja tego typu oszukania ukraińskiego pracownika nie będzie działać z Niemcami, ponieważ potrzebni są tam specjaliści. Jeśli do niemieckiego pracodawcy zostanie wysłany z Ukrainy malarz samochodowy który nie ma pojęcia ani o tonach farby ani co to jest kompresor, zostanie odesłany do domu a pracodawca nie będzie już współpracować z taką agencją. To samo dotyczy poziomu języka niemieckiego. Niemcy bardzo jasno określają wymagania dotyczące przyszłego pracownika. Jeśli wymagają znajomości języka niemieckiego na poziomie co najmniej B1, to ma być B1, a nie niżej. W ukraińskich agencjach zatrudnienia CV pracowników jest zwykle opracowywane przez samych rekruterów, dlatego często upiększają je nieistniejącymi faktami lub zniekształcają istniejące fakty. Na przykład, jeśli Ukrainiec uczył niemieckiego w szkole, w CV zostanie zapisany „poziom podstawowy”. Jest to poziom co daje możliwość komunikowania się na podstawowe codzienne tematy. Ale jeśli ten Ukrainiec zna tylko „Guten Tag”, to po przyjeździe do Niemiec niemiecki pracodawca będzie bardzo rozczarowany i nie przyjmie takiego pracownika.

Ukraińskie życie codzienne często opiera się na samooszukiwaniu się. Wielu chcą wierzyć w to, czego tak naprawdę nie ma. Ponadto wiele rzeczy są robione tylko dla pięknego obrazu. Udawanie, postrzeganie pożądanego za prawdziwe – to pozostałość po sowieckiej przeszłości. Niestety na Ukrainie jest tego jeszcze wiele. Ze sfery państwowej ten styl zachowania przeniósł się na życie powszechne prawie każdego Ukraińca. Może dlatego ukraińskie agencje pracy często starają się upiększać wszystko tam gdzie to jest możliwe.

Takie podejście nie będzie działać w przypadku pragmatycznych i punktualnych Niemców. Jeśli Ukraińcy często jeszcze znajdują porozumienie ze swoimi polskimi kolegami, także Słowianami, będzie to bardzo trudne lub niemożliwe z Niemcami.

Tak więc, jeśli Niemcy otworzą swoje granice dla ukraińskich pracowników i będą mogli legalnie pracować w Niemczech, radzimy Ukraińcom wziąć pod uwagę polskie agencje zatrudnienia. W przypadku agencji ukraińskich należy wybierać tylko sprawdzone, duże agencje, które istnieją na rynku od wielu lat.

Autor: Sergii Budim

 

 

Copy link
Powered by Social Snap