Najlepszy blog o pracę

Produkcja na Ukrainie: punkty problemowe i dynamika wynagrodzeń

Sektor produkcyjny na Ukrainie jest liderem pod względem liczby wolnych miejsc pracy i, w rzeczywistości, jednym z głównych pracodawców w kraju. Niemniej jednak z wielu powodów produkcja nie jest idealną branżą pracy dla wielu Ukraińców i w związku z tym ukraińskie pracodawcy produkcyjni mają poważne trudności z pozyskaniem personelu. Sądząc po dynamice liczby wolnych miejsc pracy, przemysł na Ukrainie ma chroniczny brak personelu i stałe zapotrzebowanie na personel, pisze The Point.

Ogólnie rzecz biorąc, kwartalna liczba wolnych miejsc pracy w produkcji wynosząca 30 000 pozycji jest faktem na ukraińskim rynku. Pierwszy kwartał roku na Ukrainie tradycyjnie wykazuje wzrost liczby osób chcących zmienić pracę. Przyczyną tej migracji może być niepłacenie rocznej premii i niezadowalający przegląd wynagrodzeń na rok przyszły dla pracowników oraz chęć znalezienia wygodniejszego miejsca pracy. Następnie następuje spadek aktywności osób poszukujących pracy i stopniowy wzrost w drugiej połowie roku. Jednak liczba CV jest znacznie mniejsza niż liczba wolnych wakatów.

Jedna trzecia wszystkich ofert dla kandydatów, którzy są gotowi przeprowadzić się do innego miasta na Ukrainie, znajduje się w Kijowie. Co ósmy wakat znajduje się w Dnieprze, a co dziewiąty w Charkowie. Po 5% mają Lwów i Odessa, tuż za nimi Zaporoże, a następnie inne stolicy obwodów. Ważny niuans: 6% pracowników produkcyjnych z Ukrainy szuka pracy w innych krajach.

Głównym powodem „nie zamknięcia wakatów” jest powód finansowy. Nie ma tak wielu zawodów, w których pracodawcy oferują więcej oczekiwań kandydatów. Nie ma tak wielu zawodów, w których pracodawcy oferują więcej oczekiwań kandydatów.

W sektorze produkcyjnym na Ukrainie rozwinęła się sprzeczna sytuacja – pomimo braku personelu i trudności w przyciąganiu go, pracodawcy nie zawsze mają wystarczające możliwości (lub chęć), aby praca była atrakcyjna finansowo. W rezultacie – wolne miejsca pracy, rotacja pracowników i migracja pracowników za granicę, gdzie taka praca jest opłacana znacznie lepiej. Jeśli sytuacja nie ulegnie znaczącej zmianie, niedobór specjalistów na Ukrainie tylko się pogorszy.

Na materiałach: The Point

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Copy link
Powered by Social Snap