Najlepszy blog o pracę

Życie po kwarantannie: jak zmieni się rozmowa kwalifikacyjna

Kwarantanna zmieniła wszystkie dziedziny naszego życia. Zmiany te wpłynęły również na proces zatrudnienia. Przewiduje się, że osoby poszukujący pracy nie będą w stanie uniknąć pytań dotyczących pandemii i osobistego dostosowania się do fal choroby. I chociaż nikt nie będzie wymagał od Ciebie paszportu zdrowotnego, coś się zmieni w procesie zatrudnienia. The Point zebrał prognozy dotyczące możliwych rozmów kwalifikacyjnych w przyszłości i na jakie pytania warto już teraz przygotować odpowiedzi.

Jak zmieni się rozmowa kwalifikacyjna?

Przedstawiciele agencji rekrutacyjnych są przekonani, że format wywiadu online będzie odpowiedni nawet po zakończeniu kwarantanny. Pracodawcy i osoby poszukujące pracy doceniły zalety takiej rozmowy: rozmowa online oszczędza czas i nie wymaga dodatkowych kosztów. Ponadto firmy mogą zacząć zatrudniać pracowników z innych miast lub krajów, w których płaca rynkowa jest niższa lub są lepsi specjaliści z wąskiej branży. W takich przypadkach wywiad online jest najlepszym rozwiązaniem.

Będą jednak kandydaci, dla których rozmowy na żywo nie można zastąpić rozmową wirtualną. Ale ich odsetek będzie niewielki i możliwe że prawdziwa rozmowa kwalifikacyjna zostanie pozostawiona tylko jako końcowy etap zatrudnienia i tylko kilku kandydatów przejdą do tego następnego etapu. Podczas rozmowy kwalifikacyjnej w biurze pracodawca może wymagać od kandydata przestrzegania pewnych zasad bezpieczeństwa, zapytania o jego zdrowie, a nawet zmierzenia temperatury.

Na jakie pytania powinieneś być przygotowany?

Najprawdopodobniej rekruter będzie zadawać Ci pytania, które pomogą zrozumieć jak dostosowałeś się do nowych warunków pracy, jak reagujesz na stres, jak będziesz się zachowywał w obliczu nowych epidemii. Eksperci przewidują, że będzie można usłyszeć następujące pytania i lepiej przygotować na nie odpowiedzi.

„Czego nauczyłeś się o sobie podczas pandemii i kwarantanny?”

Jest to odmiana popularnego pytania od specjalisty HR: „Powiedz nam o sobie”. Ma tylko na celu poznanie poziomu inteligencji emocjonalnej i zrozumienie, w jaki sposób kontrolujesz swoje emocje podczas wydarzeń kryzysowych. Również informacje o tym, jak kandydat poradził sobie z kwarantanną, pomogą zrozumieć jego odporność, motywację i podejście do pracy.

„Czy jesteś gotowy do pracy w biurze?”

Tak, wielu pracowników ponownie rozważyło swoje poglądy na temat pracy biurowej i chce przejść na format pracy zdalnej. Dlatego szukając nowych pracowników, pracodawcy będą zainteresowani tym, czy kandydat jest gotowy do pracy w biurze i że będzie musiał pojawiać się tam od czasu do czasu. Musisz teraz ustawić dla siebie priorytety i określić, w jakim formacie chcesz pracować w najbliższej przyszłości.

„Czy możesz pracować z domu?”

Z drugiej strony niektóre firmy chcą przenieść większość swoich pracowników do pracy zdalnej. Aby to zrobić, pracownicy muszą posiadać umiejętności samokontroli, chęci, wsparcia technicznego i innych czynników ważnych dla konkretnego pracodawcy. Dlatego osoba rekrutująca może zapytać o sukces Twojej zdalnej pracy, dowiedzieć się, jakie masz na nią zasoby, a nawet czy zorganizowałeś specjalne miejsce pracy.

“Jak spędzasz swój wolny czas?”

To pytanie może zostać zadane przez pracodawcę, aby dowiedzieć się, jak jesteś aktywny i jak wykorzystałeś nadmiar czasu, który nagle pojawił się podczas kwarantanny. W tym miejscu warto wspomnieć o kursach internetowych, które odbyłeś, aby poprawić swoje umiejętności zawodowe lub działalność wolontariacką. Możesz także powiedzieć o hobby, zwłaszcza jeśli jest ono identyczne z twoim zawodem.

Pytania do pracodawcy

Podczas rozmowy pracodawca zawsze czeka na pytania wnioskodawcy, a po kwarantannie należy dodać kolejne do listy. Zapytaj pracodawcę, jakie zasady bezpieczeństwa przestrzega w biurze, jak zorganizowana jest praca zdalna lub (jak) opiekuje się pracownikami, którzy chorują na koronawirusa. Możesz również dowiedzieć się, w jaki sposób nowi pracownicy dostosowują się do pracy zdalnej oraz jak odbywa się szkolenie zdalnie. Zapytaj jakich wyników oczekują od nowych pracowników w ciągu pierwszych kilku tygodni.

Źródło: The Point 

Copy link
Powered by Social Snap